Sjekk at fagforeningsfradraget er med i skattemeldingen din
Er du klar over at fagforeningskontingenten er fradragsberettiget i skattemeldingen? For 2024 er fradraget på inntil 8000 kroner.

Fagforeningsfradraget innebærer at du får skattegrunnlaget ditt redusert tilsvarende det beløpet du betaler i medlemskontingent – inntil maksbeløpet.
Slik fungerer innrapporteringen
Fradraget er allerede innrapportert og skal være synlig i skattemeldingen for 2024. Kontingenten er meldt inn til skattemyndighetene av arbeidsgiveren din dersom du har betalt via lønnstrekk. For medlemmer som betaler direkte er det Negotia som sender inn opplysningene til myndighetene.
Husk å sjekke skattemeldingen din nøye, og bruk tilgjengelige verktøy. Vi anbefaler fradragsveilederen til Skatteetaten.
Fradragsbeløpet vedtas årlig
Fagforeningsfradraget vedtas årlig i forbindelse med statsbudsjettet. For inntektsåret 2024 kan du som sagt trekke fra inntil 8000 kroner. På neste års skattemelding – for inntektsåret 2025 – kan du ifølge statsbudsjettet trekke fra 8250 kroner.
Dette betyr at dersom du betaler kontingent for fulltids stilling til Negotia – 6624 kroner per år – er hele beløpet fradragsberettiget.
Har du spørsmål – kontakt oss på e-post medlem@negotia.no, eller på servicetelefonen 815 58100.